O nas

Jesteśmy krótkofalowcami. W eterze możecie nas usłyszeć pod znakiem wywoławczym SP2YWL.  Interesujemy się  różnego rodzaju zawodami radioamatorskimi, konstrukcjami antenowymi i nawiązywaniem dalekich łączności. Czytaj więcej ...

Zawody telegraficzne CQ WW CW 2015

Kategoria: Wiadomości Opublikowano: niedziela, 27 grudzień 2015 Zespół SP2YWL

W dniach 2829 listopada 2015r. zespół w składzie: Marek SQ2GXO (lider) , Jan SP2FWC, Sławek SP2MHD, Andrzej SP4R, Bartek SP4ZO oraz Grzesiek SQ4NR wystartowali w międzynarodowych zawodach telegraficznych w kategorii wielu operatorów, jeden nadajnik.

W tygodniu poprzedzającym start w zawodach trwały intensywne prace przygotowawcze. Wśród najważniejszych prace nad uruchomieniem anteny na pasmo 80m i przegląd urządzeń technicznych. W piątkowy wieczór, przed zawodami, odbyło się spotkanie zawodników. Omówiono strategię pracy w zawodach, przedstawiono założenia i cel do osiągnięcia. Zespół poprowadził Marek SQ2GXO – członek klubu, doświadczony zawodnik i członek SN0HQ - reprezentacji kraju podczas zawodów IARU HF.

Do późnej nocy, a właściwie do wczesnych godzin porannych trwały intensywne prace nad uruchomieniem anteny 4-SQUARE na pasmo 80m. Ostatecznie ekipa techniczna w składzie Janusz SQ2OFS i Rafał SQ2IHP uruchamia z dobrym efektem system antenowy w nocy i od tej pory zawody idą pełną parą z wykorzystaniem całego potencjału jakim na tą chwilę dysponowała stacja.

więcej fotografii w galerii - kliknij w jedno ze zdjęć powyżej

Zawody rozpoczęły się bardzo dobrze, w pierwszej godzinie przeprowadziliśmy aż 185 łączności. Dobra propagacja utrzymywała się i po pierwszej nocy wiedzieliśmy że możemy spodziewać się dobrego wyniku.

powyżej wykres "rate" podczas zawodów

Podczas zawodów wydarzyła się tylko jedna poważniejsza awaria, pod koniec zawodów posłuszeństwa odmówił jeden wzmacniacz mocy – na szczęście nie miało to już wielkiego wpływu na końcowy wynik. Podczas zawodów panowały bardzo dobre warunki propagacyjne (niska aktywność zorzowa), i potencjał stacji naszym zdaniem został wykorzystany prawie w 100%. Przeprowadzono ponad 5000 łączności a wynik przekroczył 10 mln. punktów co pozwala nam wpisać na listę Top 10 wszech-czasów wyników polskich w prestiżowej kategorii M/S. Z niecierpliwością czekamy na oficjalne wyniki.

Najwięcej bo aż 43% ogółu łączności to kontakty z krajami europejskimi. Na uwagę zasługuje ilość łączności ze stacjami DX, 34% to Ameryka Północna i niespodziewanie dużo stacji z Azji 18%. Oceania, Afryka i Ameryka Południowa to jak zazwyczaj rejony mało aktywne, ale jakże cenne ze względu na możliwość zdobycia mnożnika. Stacje pracujące w zawodach ze stref trudno dostępnych, są bardzo poszukiwane i wyławiane z pasm niczym rodzynki z tortu czekoladowego.


łączności wg. Kontynentów


Teraz gdy emocje już opadły, czekamy w spokoju na oficjalne wyniki i potwierdzenie rezultatu. Według zgłoszonych (nieoficjalnych) wyników zajęliśmy 20 miejsce w Europie i pierwsze w Polsce.

Do usłyszenia w kolejnych zawodach!

Zespół  SP2YWL

 

Odsłony: 3670

Nasze karty QSL