O nas

Jesteśmy krótkofalowcami. W eterze możecie nas usłyszeć pod znakiem wywoławczym SP2YWL.  Interesujemy się  różnego rodzaju zawodami radioamatorskimi, konstrukcjami antenowymi i nawiązywaniem dalekich łączności. Czytaj więcej ...

Zawody emisją cyfrową CQ WW RTTY 2014

Kategoria: Wiadomości Opublikowano: wtorek, 30 wrzesień 2014 Zespół SP2YWL
Stanowiska Operatorskie podczas CQ WW RTTY 2014

W weekend 27/28 września team w składzie Jan SQ2NIJ, Janusz SQ2OFS, Marek SQ2GXO, Witek SQ2TAL, Rafał SP2GEK, Jan SP2FWC i Marcin SQ2PPE wziął udział w zawodach CQ World Wide RTTY. Wystartowaliśmy pod znakiem SN2K w kategorii multi operator, single transmitter.

Zawody te organizowane są przez amerykanów pod patronatem "CQ Amateur Radio". W zawodach pracowaliśmy na zmiany, używając transceiverów Kenwood TS-590S oraz Yaesu FT-1000MP. W paśmie 80m pracowaliśmy używając tymczasowej anteny InvertedV. Niestety mimo starań włożonych w projekt i budowę nowej anteny 4SQUARE, nie udało się na czas ukończyć prac związanych z instalacją fazownika i strojeniem anteny. Ponadto w godzinach nocnych dały odczuć się problemy z propagacją (sygnały zorzowe). Ostatecznie po 48 godzinach zawodów w logu mieliśmy 1624 łączności.

wykres 

Podsumowując, zawody te nie były najlepszym naszym startem. Jak widać z wykresu powyżej łączności w nocy i wczesnym porankiem nie było za wiele. Po przedpołudniowej strefie wzrostu w sobotę, przyszedł czas na spadek i około 15 godziny zawodów ilość przeprowadzonych łączności na godzinę spadła mocno. Potem nastąpił wieczorny wzrost i już  w 3 godziny później robiliśmy 4 razy więcej łączności. Drugiego dnia, po nocnym przestoju ładnie ruszyło pasmo 15m, a następnie pasmo 10m - gdzie o godzinie 11 czasu lokalnego nastąpił dość znaczny progres. Reszta dnia to ponownie pasmo 15m. Wieczorem około 20 czasu lokalnego znaczny wzrost aktywności w paśmie 40m. Zawody zakończyliśmy wydłubywaniem kolejnych korespondentów z pasm 80 i 20m.

Najwięcej łączności przeprowadziliśmy z krajami europejskimi. Kolejnym źródłem cennych punktów była Ameryka Północna - głównie Stany Zjednoczone (ponad 20 procent ogółu łączności w całych zawodach) i Kanada. Z kierunku wschodniego nie było za wielu korespondentów, najczęściej byli to Japończycy. Afryka, Oceania i Ameryka Południowa to głównie łączności pojedyncze, ale dające nam kolejne ważne mnożniki wpływające na ostateczny wynik.

Ostatecznie zgłosiliśmy  wynik: 2,527,756 punktów. Dziękujemy każdemu z obecnych operatorów za udział i zaangażowanie w przygotowania. Na szczególne uznanie zasługuje zawzięcie i odwaga dwóch debiutantów - Witka SQ2TAL i Marcina SQ2PPE - dziękujemy i czekamy na więcej :) .

Do kolejnych zawodów!

Zespół SP2YWL

 

Odsłony: 2757

Nasze karty QSL