O nas

Jesteśmy krótkofalowcami. W eterze możecie nas usłyszeć pod znakiem wywoławczym SP2YWL.  Interesujemy się  różnego rodzaju zawodami radioamatorskimi, konstrukcjami antenowymi i nawiązywaniem dalekich łączności. Czytaj więcej ...

Zawody telegraficzne CQ WW WPX 2016

Kategoria: Wiadomości Opublikowano: wtorek, 29 listopad 2016 Zespół SP2YWL

W weekend 28-29 maja 2016 odbyły się zawody telegraficzne CQ WW WPX. W zawodach postanowił wystartować kol. Bogdan SQ2HEB, wybrał pasmo 160m Assisted High Power. Dziś znamy już wyniki. Bogdan zajął pierwsze miejsce na świecie w kategorii, w której startował.

Po weryfikacji logów przez komisję organizatora zawodów Bogdana wynik to 188034 pkt., 354 poprawnie nawiązane łączności oraz 259 zebranych prefiksów. Zawody w paśmie 1.8MHz (160m) nie należą na najłatwiejszych, duże znaczenie ma tutaj antena nadawcza i posiadanie do odbioru wielu kierunkowych anten. Niestety anteny odbiorcze na to pasmo wymagają dużych powierzchni terenu, a u nas coraz trudniej rozwiesić nowe instalacje odbiorcze. Do tego dochodzą trudne warunki propagacyjne w tym paśmie oraz liczne zakłócenia. Trzeba się wykazać nie lada umiejętnościami, szczególnie w odbiorze sygnałów telegraficznych, aby w tym paśmie odnieść sukces.

 


Nasze anteny

Zawody rozpoczęły się w nocy z piątku na sobotę o godz. 00:00 UTC (02:00 czasu lokalnego), jednak prace przygotowawcze trwały już od piątkowego wieczoru. Główną anteną nadawczo-odbiorczą, jaką Bogdan miał do dyspozycji, była GP o wysokości około 40m. Do odbioru służył beverage w konfiguracji dwukierunkowej wschód-zachód oraz ramka K9AY, jak się okazało w trakcie zawodów anteny odbiorcze nie działały zbyt dobrze i wymagały drobnych napraw w trakcie. Jako podstawowe urządzenie nadawczo-odbiorcze pracował Yaesu FT-1000MP z filtrami 250Hz, 500Hz i roofing filtrem na pokładzie.

 

Do usłyszenia w kolejnych zawodach

 

Zespół  SP2YWL

 

Odsłony: 4995

Nasze karty QSL