O nas

Jesteśmy krótkofalowcami. W eterze możecie nas usłyszeć pod znakiem wywoławczym SP2YWL.  Interesujemy się  różnego rodzaju zawodami radioamatorskimi, konstrukcjami antenowymi i nawiązywaniem dalekich łączności. Czytaj więcej ...

Telegraficzne CQ World Wide 2016

Kategoria: Wiadomości Opublikowano: poniedziałek, 16 styczeń 2017 Zespół SP2YWL

W ostatni weekend listopada braliśmy udział w zawodach z cyklu CQ World Wide, tym razem odbywały się one emisją telegraficzną. Operatorem był Janek SP2FWC, wybrał kategorię „low power” single band assisted i pracował w paśmie 40m spod znaku SP2YWL.

Zawody tradycyjnie rozpoczęły się o godz. 00:00 UTC (02:00 czasu lokalnego) w sobotę 26 listopada 2016r. i trwały 48 godzin. Główną anteną nadawczo-odbiorczą była trzyelementowa pełnowymiarowa Yagi na pasmo 40m, jako antena wspomagająca podłączony został slooper pod niskim kątem. Anteny poprzez przełącznik, sterowany elektronicznie za pomocą oprogramowania logującego, zostały podłączone do klubowego transceivera Kenwood TS-580. Po skonfigurowaniu oprogramowania Win-Test i przygotowaniu stanowiska operatorskiego pozostało czekać do godziny zero i rozpocząć pracę w eterze.


Nasze anteny

Ocena warunków propagacyjnych po pierwszej nocy nie jest zbyt entuzjastyczna, propagacji na USA prawie nie było. Kolejnego dnia sytuacja się polepszyła i stacje zza oceanu było słychać z poziomem S 3-4, ale tylko te pracujące z dużą mocą. Drugiego dnia warunki pogodowe znacznie zaczęły się pogarszać, późnym wieczorem podmuchy wiatru dochodziły do 100km/h. Rozpoczęły się kłopoty z zasilaniem sieciowym i utrudnionym manewrowaniem anteną w tak dużym wietrze. Ostatecznie kilka godzin przed końcem zawodów Janek był zmuszony wyłączyć stację.

 

Do komisji zawodów zgłaszamy 1170 łączności, 38 stref i 138 krajów zaliczonych w łącznościach. Łącznie niezweryfikowany wynik to 303378 pkt.. Według nieoficjalnych wyników, które dostępne są na stronie organizatora, Janek zajął 7 miejsce na świecie, 6 w europie i 1 w kraju wśród stacji w kategorii Low Power Assisted 40m.

 

Do usłyszenia w kolejnych zawodach!

Zespół  SP2YWL

 

Odsłony: 6093

Nasze karty QSL