O nas

Jesteśmy krótkofalowcami. W eterze możecie nas usłyszeć pod znakiem wywoławczym SP2YWL.  Interesujemy się  różnego rodzaju zawodami radioamatorskimi, konstrukcjami antenowymi i nawiązywaniem dalekich łączności. Czytaj więcej ...

SN200W - 200lat Latarni Morskiej w Rozewiu

Kategoria: Wiadomości Opublikowano: poniedziałek, 29 sierpień 2022 Zespół SP2YWL

Dobiega końca radiowa akcja dyplomowa z okazji 200 lat Latarni Morskiej w Rozewiu. Pomorski Oddział Terenowy PZK w Gdańsku we współpracy z lokalnymi klubami jest wydawcą okolicznościwego dyplomu, który dostępny jest dla krótkofalowców z całego świata. W eterze znajdziecie naszą stację pod znakiem SN200W.

W 1822 roku latarnię Rozewie w światło zaopatrywało 15 lamp na olej rzepakowy, nominalny zasięg światła wynosił 21, 7 Mm, było to światło białe stale świecące. Czterdzieści cztery lata później lampy olejowe zastąpiono aparatem Fresnela I klasy, światło pozostało stałe koloru białego. Częste pomyłki nawigacyjne jednostek kierujących się na Zatokę Gdańską, które mylnie interpretowały światło Rozewia jako światło Helu spowodowały podjęcie decyzji o wybudowaniu drugiej latarni w Rozewiu. W latach od 1875 do 1910 roku w Rozewiu świeciły więc dwie latarnie, co umożliwiło łatwe odróżnienie Rozewia od sąsiednich latarni w Helu i Czołpinie. Druga latarnia została wyłączona z eksploatacji jako światło nawigacyjne po modernizacji pierwszej latarni i zmianie źródła światła na elektryczne o unikalnej charakterystyce świecenia. W 1910 roku Latarnia Rozewie I została podwyższona po raz pierwszy o 5 m, kolejne podwyższenie o 8 m było konieczne w 1978 roku – wszystko to za sprawą rosnącego od strony morza lasu bukowego. Przy okazji podwyższenia zastąpiono stare źródło światła nowym, było to 20 lamp halogenowych. Aktualnie latarnia morska Rozewie I po 200 latach ciągłego świecenia jako źródła światła używa reflektorów LED’owych.

Latarnia Morska Rozewie ILatarnia morska Rozewie I, uruchomiona w 1822 roku

Aktualne parametry latarni
Lokalizacja: 54°49,82′ N 18°20,18′ E
Wysokość wieży: 32,7 m
Wysokość światła: 83 m n.p.m.
Zasięg nominalny światła: 26 Mm (48,2 km)
Charakterystyka światła: Błyskowe, skrót międzynarodowy: FI
(Światło: 0,1 s, Przerwa: 2,9 s, Okres: 3 s)

Aby upamiętnić 200-setną rocznicę istnienia latarni morskiej w Rozewiu krótkofalowcy zrzeszeni w Pomorskim Oddziale Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców postanowili wydać dyplom z tej okazji. Szczegóły akcji radiowej związanej z tym wydarzeniem znajdziecie na witrynie  POT PZK w Gdańsku – link: http://ot09.pzk.org.pl/akcje/200lhr/200lhr.php Aktualnie w logu znajduje się prawie 20 tysięcy łączności. Na zrobienie łączności macie czas do 31 sierpnia 2022, więc słuchajcie co w eterze piszy :P.

Członkowie i sypmatycy klubu SP2YWL  są czynni pod znakiem SN200W, zapraszamy do łączności szczególnie emisjami SSB i CW, które jak się okazuje odchodzą powoli do lamusa ustępując miejsca modulacjom cyfrowym.

Do usłyszenia!

Zespół  SP2YWL

 

 

 

Odsłony: 16351

Nasze karty QSL